Edebiyat Tartışmalarının Ortamı Olarak Mektuplar

mektup3

Edebi mektuplar; dilin estetik kullanımı, bir sanatçının iç dünyasının zenginliğini içtenlikle ve örtüsüz sunmaları, kültür ve edebiyat tarihine ilişkin aktardıkları bilgiler ve özellikle de edebiyat tartışmalarına ortam oluşturmaları açısından büyük önem taşıyan, günümüz edebiyat birikimine katkı sağlayan metinlerdir. Yazarların özel hayatlarını ve ilişkilerini, onları besleyen kişisel veya toplumsal ortamları öğrenme şansı vermeleri, onların edebiyat anlayışlarına ve eserlerine ilişkin açıklamalara ulaşma olanağı sağlamaları açısından da mektupların, ilgi çekici metinler olduğunu düşünüyoruz. Birçok yazarın özgün yapıtlarını nasıl kaleme aldığı ve onları anlamamız noktasında, mektupların ciddi bir ön-metin rolüne sahip olabileceği de dikkate alındığında, özellikle mektuplardan oluşan bazı yayımlanmış kitapların, yazarları ve onların eserlerini anlama ve çözümleme açısından birer “el kitabı” değeri kazandığını biliyoruz.

Edebi mektuplarda; yazarların eleştirilerinin, kendi eserleri ve edebiyatla ilgili görüşlerinin, tutkularının, kıskançlıklarının, hatta bazen başka bazı yazarların doğuşunu hazırlayan öncülüklerinin yer alması, edebiyat tarihinin arka planına ışık tutması açısından önemli. Yazarların içten itirafları olma özelliği taşıyan, onlara okur ile doğrudan, sıcak bir ilişki kurma fırsatı veren edebi mektupların edebiyat dünyasındaki yerini koruyacağına inanıyoruz.

Lacivert’in Temmuz-Ağustos sayısının dosya konusunu, “Edebiyat Tartışmalarının Ortamı Olarak Mektup“ şeklinde belirledik. Bazı yazarlarımız, örnekler üzerinden bu mektupların anlamları ve işlevleri üzerinde dururken, dosyamızda, geçmişte bazı yazarlarımız arasında yapılan mektuplaşmalara da yer verdik. Teknolojinin hükmünü artırdığı günümüzde, biraz geçmişe, edebi tür olarak mektuba, özellikle kaleme ve kağıda vefa için, biraz da edebiyatın, çok da üzerinde durulmayan iç dinamiklerini hatırlamak ve yaşatmak için…

Tüm dosya yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Sosyal medyada paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir