Camdan Gözyaşları (Aysel EKİZ)

camdangozyasiEn çok çocuk olmak ağrıma gitti. Çorak ayrılıklar yaşadım, bir sınır çizgisi. Yıldızları saydıkça çoğalan geceler, takvimi kopardıkça gelmeyen temmuzlar ve resmini çizdikçe kokusu eksilen anneler biriktirdi yüreğim. Bir de, göğsünde düşlerimin devlerini öldüremediğim uzak babalar. Hep bu yüzden şimdi, öptüğüm annelerin elinde bir benim bildiğim özlem kokusu. Uykularımı yağmalayan, düşlerimi hırpalayan devlere kızgınlığımsa hiç bitmedi.

Annesini kucaklamaya gidiyor kolları. Kimse bilmiyor ama, bedenimde en çok kollarını seviyor kız. Rengarenk bileziklerle ödüllendiriyor onları. Yıldızlı, boncuklu, verev çizgili bilezikler. Beline dolanırken bileğinden gelen türküyü duysun annesi. Gözyaşlarının yerde kırılırken çıkardığı sesi duymasın. Anneannesi tembihliyor hep:
“Bak, kavuşurken de, ayrılırken de sakın ağlama. Gurbet ellerde aklı sende kalmasın. Tut kendini.”
Tutacak kendini. İçindeki ateşte cam olmuş gözyaşlarıyla yutacak. Ya kaçanlar…
“Yere düşer düşmez şıngırdatırım kollarımdaki bilezikleri. Yaşlarımın kırıldığını duymaz annem.”
Üzülmesin annesi. Gurbet ellerde aklı kızında kalmasın.
“Çok çalışıyorlar. Senin için. Çok paranız olacak. Rahat büyüyeceksin.”
“Benim için çalışıyorlar.” Diye tekrarlıyor durmadan kendine kız. Gözleriyle yutuyor iki cam damlayı çabucak.
Birazdan havaalanına inecek uçak. Tanıdık Amca, elini tutacak hemen. Babasını görene kadar kelepçeli parmakları. Emanet tabii… sahip olmalı.

Bulutları pamuk zannetti birkaç yıl. Anneannesinin yumuşak yastığını, bulutları serbest bırakmak için kesmişti. Eee, kimse bulutların bulut olduğunu söylememişti ki ona. Düşünemediler zaar. Ne bağırmıştı zavallı yaşlı kadın. Bulutlar göğe savrulmadı ama. Pamuklar halının üstünden zor toplandı.
Alçalıyoruz işte. İçim akacak şimdi.

Babası yine yaşlandı mı? Bir temmuzdan diğer temmuza en çok babasının değiştiğini görüyor. İki yıl önce saçları döküktü, emanet elini avuçlarının içine alırken. Geçen yıl yüzü küçücük ve kemikliydi. Şimdi neresi eksilmiş bakalım? Üzülüyor küçük kız. Onun için çalışırken böyle gurbette yoruldu babası. Dayısı söylemişti kaç kere yüzüne. Yorulmasın babası. Yaşlanmasın sakın. İki cam damlayı daha yutuyor gözleriyle. Boğazına mı kaçtı ne? Acıyor.

Karaya tekerlek bastık. Yerde olmak güzel de… Bulutlar da yerde olsaydı keşke.
Temmuzda sevilir anneler zannediyor kız. Babasının göğsünde temmuzda uyunur.
“Ama Ayşe, temmuzdan önce de seviyor annesini sonra da.”
“Ahmet’in babası eve gelirken, her gün çikolata getiriyormuş ona. Demek ki her gün göğsünde uyuyor babasının.”
“Ne yapalım. Benim için diğer ayları bensiz geçiriyorlar.”
Gülümsüyor küçük kız.
“Temmuz annem, Temmuz babam var benim.” diyor.
İşte annesi… Aralarında bir cam bölme var. Birazdan yürüyen banttan Tanıdık Amcayla bavulunu alacaklar. Eli amcanın sımsıkı kavrayan avucunda, cam kapı açılacak. Önde hep annesi oluyor. Babası hemen ardında. Annesi daha mı çok bekliyor onu?
“Ana yüreği yavrum… Dokuz ay besledi seni. Onun için de kolay mı sanıyorsun? Ağlama sakın. Tut kendini.” diyor, kulağının dibinde teyzesi.
Tutacak kendini. Sıkıyor dişlerini.
“Anneeeeee…….”
Koşuyor.

Kolları neden biraz daha uzun değil? İki kere sarabilseydi oysa annesinin belini. Geçen temmuz avuçlarına sakladığı annesinin kokusunu salıveriyor. Ona ihityacı yok şimdi. Geçen yıl içine çekti avucunu. Tazecik kokuyor annesi. Hiç kimsenin kokmadığı gibi kokuyor. Ağlıyor annesi. Çok önce ağlamaya başlamış sanki. Kırmızı gözünün içi. Yumuşacık annesinin koynu. Birazdan babası da gizli gizli, çabucak silecek gözlerini -bu kavuşma anının büyüsünü bozmamak için bir adım geride şimdi- Babası iki başı da göğsüne gömecek. O arada içine akıtmak için çabalayıp durduğu birkaç cam gözyaşını dökecek kız. Bunu düşünüyor. İki göğüs arasındaki karanlıkta kimse görmez nasılsa. Kollarını da sallar. Bileziklerinin türküsünü dinlerken duymazlar kırılma sesini. Üzülmesinler. Babasında eksilen şeyi bu kez bulamıyor; çünkü çok eksilmiş gibi. Yerine oturtamıyor puzzle parçalarını. Üzülüyor küçük kız. “Benim için.” diyor.

Bu gece ikisinin arasında uyuyacak. Düşünü kuruveriyor. Şimdi babası sıcacık öpecek alnından. Hemen eliyle alnını siliyor kız. Geçen yıl ayrılırken izi kalmış babasının öptüğü yerde. Tazesini koymalı oraya. Kollarını çok seviyor. Birini annesine uzatıyor, birini babasına. İki damla cam gözyaşı takılı kalıyor bağazına. Biri annesi için, diğeri babası.
“Şimdi olmaz” diyor kendi kendine.
“Sesini duymamalılar gözyaşımın”. Onları yanına alıyor.

Bu gece temmuz annesiyle temmuz babasının arasında uyuyacak. Annesinin kokusuna salacak saçlarını. Düşlerinde bu gece dev olmayacak. Babası öldürecek onları. Kalan iki damla cam gözyaşını onlar uyuyunca dökecek. Kırılmayacak, yatağa düşünce ikisi de. Kaybolup gidecek. Seviniyor kız. Gülümsüyor.

Temizlik görevlisi, elindeki küreğe süpürgesiyle yerdeki şişe kırıklarını toplarken, yaşlı kadın oturduğu banktan sesini duyurmaya çalışıyor.

“Camdan göz yaşlarımı avucuma ver oğlum, ne olur…”
Temizlik görevlisi duymuyor… ?

Sosyal medyada paylaşın!
Latest Comments
 1. Mehmet Fırat Pürselim

  Bu, Eşik’ten sonra (yaklaşık 4 yıl sonra) okuduğum ikinci öykün. Bazen buluşmak da ayrılmak kadar hüzünlü anlatılabiliyormuş. Kalemine sağlık….

  • aysel ekiz

   sevgili mehmet fırat pürselim..
   tesadüfen gördüm öykümü ve yorumları.öyküde buluşmak ne güzel..karışmış plaket isimlerini anımsadım…gülümsemek güzel..öykülerinizi okuyorum.orhan kemal ödülü için tebrik ediyorum..balkon,pencere ve kapı etkilendiğim bir öyküydü..kim balkon kim pencere kim kapı…bu öyküyle ilgili yazdığım yazıyı paylaşmak istiyorum sizinle…sevgiler…

   • Mehmet Fırat Pürselim

    Merhaba Aysel,

    Yazmaya devam ediyor musun? Mutlaka ediyorsundur da, paylaşıyor musun? Bu kadar iyi yazan biri mutlaka devam etmeli ve okurlarını yazdıklarından mahrum etmemeli…

    Demek Balkon, Pencere ve Kapı’yla ilgili bir yazı yazdın. İnan çok merak ettim. İnsan yazdıklarıyla ilgili bir ses gelsin istiyor. Yazdıklarının suya olmamasını istiyor. Gönderirsen çok sevinirim. Facebook hesabın varsa oradan adımı eklersen oradan gönderebilirsin. Yoksa sana buradan mail adresimi gönderirim.

    Sevgiler…

 2. Bahar Sarıkaya

  Merhaba Hocam,
  Şuan okadar heyecanlandım ki anlatamam. Size ulaşabilme çok güzel. Ben Bursa Fertur İlköğretim Okulundan öğrencinizim. Ve siz öğrenim hayatım boyunca unutamadığım hocam, Aysel Ekiz…
  Bana okadar çok şey kattınız ki. Şimdi size ulaşabilmek çok güzel.
  Öykünüz harika.
  Umarım yorumumu okursunuz.
  Saygılarımla.

 3. aysel ekiz

  sevgili bahar…burada buluştuk…kucaklıyorum güzel sözlerin için seni…sevgimle..

  • Bahar Sarıkaya

   Hocam,
   Size bu site dışında nasıl ulaşabilirim? Bursa’da mısınız hala?
   Ben Gazi Ün.’ni bitirdim, şimdi yüksek lisans yapıyorum biyandan da atama bekliyorum Öğretmen olacağım inşalah (sizin yarınız kadar olsam ne mutlu bana).
   Yaza düğünüm var insanın aşık olduğu insanla evlenmesi güzel şey..
   İyi ki etkilenmişim sizden hayatıma yön vermiş insanlardan birisiniz..
   İyi ki öğretmenimsiniz..
   Saygılarımla,,

   • aysel ekiz

    sevgili bahar…ne güzel şeyler söylemişsin…birine kapıyı ucundan aralayabilmek dünyanın en büyük mutluluğu…sen de çok kapılar açacaksın öğrencilerine…adresimi yazıyorum..bana ulaş..mutluluğunu paylaşıyorum…iki meslektaş olarak devam edelim yazışmaya…sevgimle kucaklıyorum seni..aysel1970@mynet.com

 4. Semih DEMİR

  degerli bitanecik yengeciğim yüreğine ve kalemine saglıkk çok güzel yazmışsın duygulanmamak elde değil hele bide sen okursan…

  AYSEL EKİZ’E( Yengeciğim)

  Takip ediyorum öykülerini,
  Anlatıyor yüreğinin sesini,
  Bazısı umut bazen de kederli
  Hüzünlendiriyor beni, herkesi,

  Bir tane öykün vardı baban için,
  Okuduğunda o gün, benim için!
  Parçalandı yüregim, için için.
  Dökülmüştü o camlar (Gözyaşı) baban için

  Gölleri titretmeyen kuğu gibi
  Öykülerinde gizli bir sır gibi
  Saklanmış duyguların gizli gizli
  Okuduğumda çözmüştüm ben seni

  Sensin yüreğini dizelere döken,
  Bölsede mutluluğu, hayat bazen,
  Alışmalımıyız ? herşeye rağmen,
  Hayat bu acımıyor işte mahzen, (Mezar, Yer altında bulunan büyük oda)

  iki tane canparçan var yanında
  Olurlar belki ilerde başında
  Uzatırsın elini tutamasan da
  Ama yaşatırsın duygularında

  Sevgili Yengeciğim! her zaman yanındayım başarıların devamını dilerimm

 5. Leyla KIRMIZITAŞ

  canim yengecim, seni kutluyorum, cok güzel bi öykü cok duygulandim okurken… sana cok basari diliyourm… bu ara bana verdiğin şiir kitabini cok severek okuyorum.

  • aysel ekiz

   leyla…sevgili çöl ahusu…
   teşekkür ediyorum yazın için..kucaklıyorum seni sevgiyle…

 6. aysel ekiz

  sevgili semih…uzak dağların ucunda,karanlığında ve sessizliğinde şiirler yaz olur mu…Kucaklıyorum seni…sevgimle…

 7. Vildan Milyon

  Devlerini öldüremediğim uzak babalar…Hayatımızı şekillendiren anne ve babalarımız okusa anlayabilirlermi bizde yarattıkları depremin büyüklüğünü??? Hiç sanmıyorum ya…Seni seviyorum ablacık:)

  • aysel ekiz

   incesızı…yeniden doğmak…kucaklıyorum seni…

 8. ASIM AKÇAY

  Merhaba Aysel Hanım,
  Gidipte iz bırakan arkadaşları düşünürken, ikinci aklıma gelen siz oldunuz.İnternetten yazılarınla karşılaştım.gerçekten harika yazmışsın.Güzel yazdığını bilirdim ama insan isteyerek okuyunca bir o kadar daha yazdıkların güzelleşiyor.tebrikler bundan sonra da yazılarını kaçırmayacağım.çok şanslıymışız sizlerle çalışıp dost olmaktan anacak insanlar birbirinden ayrılınca daha çok birbirimizin kıymetini anlıyoruz…….
  BENİM İÇİN SİZLER DEĞERLİSİNİZ.

  • aysel

   asım hocam…sevgili hocam…ne güzel oldu yazdıklarınızı görmek…sevgimle…

 9. Pervin TOKAT

  Canım hocam,sizi çok aradım ama hiçbir şekilde size ulaşamadım 🙁 Ben Adana Zeynep Erdoğdu İ.Ö. O.’dan öğrencinizdim. Hatırlıyor musunuz Türkçesi karnede 1 iken sizin sayenizde 5 olan öğrenciniz. Şimdi Tokat’ta görev yapıyorm. Türkçe Öğretmeniyim ve sizin yolunuzda ilerlemeye gayret ediyorum.. Kocaman sevgiler…

 10. AYSEL EKİZ

  pervin…sevgili meslektaşım…sevgili öğrencim…sanırım meslek hayatımda alabileceğim en güzel uzak haberlerinden biriyle ulaştın bana…15 yıl ötelerden…okulu,mahalleyi,öğrencilerimi,arkadaşlarımı özlemle anımsatan sözcüklerin için kucaklıyorum seni…bana yazmak istersen aysel1970@mynet.com

 11. Gökçe EKİZ

  Anneciğim… Çok yeteneklisin.. Nasıl yazabiliyorsun bunları? İyiki varsın başarılarının devamını dilerim hep mutlu ve esen kal… 🙂 🙂 🙂 <3

 12. Zehra ÇÖL

  Merhaba aysel hanım ben sizin şiirlerinizi çok beğeniyorum başarılurınızın devamını dilerim

 13. Gökçe EKİZ

  =)) ÇOK İYİSİN BÖYLE DEVAM ET =)=)=)

 14. Ayla Çam

  Aysel hanım, öykülerinizi sürekli takip ediyorum. Gerçekten yeteneklisiniz. Ben bursadan öykü yarışmadından Ayla Çam sizi yarışmada görmüştüm..
  Size yazmak istiyorum acaba e mailiniz varmı? varsa verebilir misiniz?
  Çok teşekkürler sevgilerimle
  Ayla çam

 15. Rasim Milyon

  Ablacıgım cok duygulandım basarılarının devamını dılerım. Bu arada nıce
  senelere… Optum ablacıgım

  • aysel ekiz

   tatlım…bulmuşsun beni…kucak kucak öpeyim seni…almanya-acemler-uludağ-babam-mum-elektrik kesintileri-gençlik…özlüyorum sizi….sevgiyle…

   • kübra

    hocam ben bayburttan hem yol arkadaşınız hem öğrenciniz kübra hatırlar mısınız bilmem ama ben sizi hiç unutmadım bulduğuma çok sevindim aradan yıllar geçti ama ders anlatışınız, verdiğiniz nasihatler hep kulağımda. size ulaşabileceğim bi adres verirseniz sevinirim

 16. aysel

  kübracığım…bana aysel1970@mynet adresinden ulaşabilirsin.sevgiyle…

 17. göksel altınyayla

  hocam mrb ben göksel altınyayla suan bu satrları yazarken gercekten gözlerım doldu hocam ne dıyeceğimi gercekten bılemıyorm sızı cok aradım benmde bahar arkadsımın dediği gibi unutamadığim hocamsınz vallah cok duygulandım smdı ne dıyeceğimi bılımıyorum yazar olduğunuzu bugn eskı hocamız mehmet senden ögrendım ilk işim pc basına oturup sızı aramak oldu en kısa zamanda kıtaplarınızı alıp okumaya baslıyacam hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir